beton a sól - Odśnieżanie dachów, usuwanie śniegu, sopli.

Inż. Łukasz Sopicki
Odśnieżanie dachów, usuwanie śniegu
Zbijanie sopli, prace wysokościowe
Przejdź do treści

beton a sól

Beton

Sól

Erozja

Wpływ soli na kostkę brukową, elementy betonowe.


 Wiele osób zastanawia się w trakcie, gdy zima okazuje swe „piękne” oblicze w postaci oblodzonych czy mocno zaśnieżonych chodników, podjazdów schodów wykonanych w głównej mierze na bazie betonu, jak pozbyć niebezpieczeństwa poślizgnięcia.


Działanie soli, oraz różnych odmian chlorków  stosowanych do usunięcia oblodzeń w mieszaninie z wodą powoduje powstanie roztworu odladzającego  (chlorek sodu NaCl, chlorek wapnia CaCl) mającego duży, negatywny wpływ na wyroby, w których zastosowano beton w różnych jego odmianach.

Jednym z najbardziej popularnych wyrobów betonowych, stosowanych w architekturze do utwardzania powierzchni, jest kostka brukowa oraz inne elementy tak jak obrzeża, krawężniki, palisady, płyty brukowe. Działanie wspomnianych roztworów powoduje obniżenie temperatury zamarzania wody i możliwość przenikania go w strukturę betonu. Głębokość wnikania zależna jest od szczelności górnych powierzchni kostki brukowej, obrzeża, ta z kolei zależna jest od klasy twardości,  zastosowanym technologiom oraz użytym materiałom w trakcie procesu produkcji.   Przeniknięcie wspomnianego roztworu w dalszym czasie powoduje cykliczną  jego „pracę”  polegającą, w zależności od temperatury zewnętrznej,  na zamarzaniu i topnieniu.  Jak wiadomo woda w trakcie zamarzania zwiększa swa objętość, „zamknięta” w porach (mikroskopijnych przestrzeniach) kostki brukowej powoduje mechaniczne jej uszkodzenie. Zjawisko to obejmuje oczywiści wszystkie wyroby betonowe wystawione na działanie warunków atmosferycznych, a poddanych działaniu soli i im podobnych związków.  Przyjmuje się, że najbardziej szkodliwe są roztwory o stosunkowo niewielkiej zawartości stężenia soli – w granicach 2% do 4%.

  Producenci elementów  betonowych wibroprasowanym, w tym kostki brukowej, krawężników, obrzeży, płyt brukowych, betonowych, nie są zobligowani, lecz mogą w specyfikacji tworzonych materiałów deklarować jakim klasom odporności na czynniki atmosferyczne odpowiadają ich wyroby. Próba przebiega pomyślnie, gdy dany materiał w cyklu składającym się z 28 zamrożeń i rozmrożeń z udziałem 3% soli odladzającej nie powoduje złuszczenia przekraczającego  wagę 1 kg z metra kwadratowego.

 

Szczególnie niekorzystny wpływ chlorków możemy zauważyć na materiałach betonowych świeżo wyprodukowanych. Przyjmuje się, że beton osiąga swe deklarowane właściwości po, około co najmniej trzech tygodniach (hydratacja cementu) od momentu produkcji w zaleconych warunkach.

Należy także wspomnieć o bardzo nieestetycznym elemencie, jakie powoduje sól, która wniknęła w głąb powierzchni kostki brukowej. Białe wykwity, zwłaszcza na kolorowych kostkach powodują brzydki, niechciany efekt psujący cały urok i piękno, jakie można osiągnąć w dobrze skomponowanej przestrzeni z użyciem kostki brukowej, palisad i innych elementów.


Jakie zatem rozwiązanie na zimę?

Sól, niestosowana uporczywie i często, zwłaszcza ta zwykła – kuchenna, nie spowoduje większych szkód, możemy ją śmiało stosować pod warunkiem, że jakość samej kostki brukowej nie odbiega od norm. Jednak, jeśli mamy obawy lub warunki zmuszałby do częstego stosowania soli, należałoby zastanowić nad bardziej praco i czasochłonnym rozwiązaniem, tj. użyciem łopaty i szczotki z twardym włosiem. Nie zaleca się skuwania oblodzeń metalowymi narzędziami – z pewnością spowodują mechaniczne uszkodzenia powierzchni kostki i raczej dużo większe niż erozja chlorków.
 Dobrym, skutecznym i ma
ło pracochłonnym rozwiązaniem, zatem wydaje się być użycie piasku celem zlikwidowania śliskości na ścieżkach, chodnikach, podjazdach i alejkach. Jedyną niedogodnością to trochę nieczystości, jakie pozostawi piasek na wiosnę. Niby mankament, lecz okazuje się, że ma on praktyczne zastosowanie. Sprzątając go uzupełnimy wypłukane w ciągu roku fugi pomiędzy poszczególnymi elementami kostki brukowej poprawiając jej stabilność i estetykę.
  Wy
bór metody i sposobu pozbycia się niebezpieczeństwa śliskości na naszej kostce brukowej zależy już od Państwa, ja mam nadzieję, że w minimalnym choć zakresie przybliżyłem informacje związane z usuwaniem lodu z wyrobów betonowych.

W razie wątpliwości lub chęci z korzystania z oferty usług odśnieżania przez naszą firmę zachęcamy do kontaktu.

<<powrót

Wróć do spisu treści